Polish (Poland)English (United Kingdom)Russian (CIS)Deutsch (DE-CH-AT)Čeština (Česká republika)Italian - Italy简体中文
 
 
 

System identyfikacji pacjentów

Od stycznia 2013 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 nakładające na szpitale obowiązek zaopatrzenie pacjenta w znak identyfikacyjny po przyjęciu do szpitala.

Opaski mają za zadanie zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentom i powinny również uchronić personel medyczny przed pomyłkami. Z uwagi na to, że Rozporządzenie nie określa dokładnie sposobu identyfikacji pacjentów, obecnie można wyróżnić klika metod wykorzystywania opasek stosowanych w szpitalach i Regionalnych Centrach Krwiodawstw:


1. Opaski plastikowe z miejscem na karteczki. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale również najmniej trwałe i czasochłonne, gdyż wymaga każdorazowego odręcznego wypisywania druczku. Materiał, z którego wykonana jest opaska (najczęściej winyl) nie jest zbyt trwały a jego właściwości i skład chemiczny nie są najlepszym rozwiązaniem do zastosowań w służbie zdrowia, szczególnie na oddziałach położnictwa.

Veri-Color-120T
 Rys.1  Opaska z miejscem na karteczki Veri-Color 120T


2. Opaski termiczne - samoprzylepne lub na zatrzaski. Obecnie najlepsze rozwiązania w kryterium: cena/jakość/funkcjonalność. Rozwiązanie to charakteryzuje się również niską ceną, a dodatkowo skład chemiczny oraz właściwości idealnie nadają sie do zastosowań w służbie zdrowia. Opaski są wykonane z poliestyrenu, dzięki czemu są bardzo trwałe i jest na nich możliwy zadruk drukarkami termicznymi. Dodatkowo opaski pokryte są antybakteryjną, zabezpieczającą powłoką silikonową. Opaski mogą być zadrukowane podstawowymi informacjami o pacjencie, (np. takimi jak: imię i nazwisko, pesel, oddział, na którym przebywa pacjent lub nr z ewidencji szpitalnej), jak i kodami (np. kreskowymi lub kodami QR), dzięki czemu znacznie zwiększa się ilość dostępnych informacji o pacjencie. Dodatkowo na opaskach zadrukowanych termicznie przenosić można dodatkowe informacje, do których dostęp może mieć krytyczne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, jak grupa krwi, alergie, aktualnie podawane leki, czy ryzyko upadku pacjenta.  Drugie rozwiązanie wymaga czytników kodów kreskowych, które bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę personelu medycznego i minimalizują ryzyko pomyłek.  Neutralny higienicznie materiał wysokiej jakości gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta na równi z przenoszonymi informacjami. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania tego typu: 

a.) Amerykańskiej firmy PDC - Precision Dynamics Corporation (www.pdcorp.com), światowego lidera w produkcji systemów identyfikacji pacjentów (opaski Scanband na rolkach z drukarką termiczną PDC).  Opaski są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach (dla dorosłych, dzieci i niemowląt). Mimo, że oferta PDC przewyższa swoją charakterystyką i jakością wykonania rozwiązania innych producentów, jest to i tak blisko o połowę tańsze rozwiązanie, dlatego ten system identyfikacji pacjentów staramy się promować wśród naszych klientów.

PDC opaska  

 Rys. 2 Opaski w rolkach i drukarka termiczna firmy PDC


 b.) Firmy Zebra - opaski w kartridżach z drukarką termiczną. Jedno z najbardziej bardziej popularnych rozwiązań w zakresie systemu identyfikacji pacjentów.

Rys. 3 Opaski w kartridżach i drukarka firmy Zebra


3. Opaski RFID - najnowocześniejszy ale i najdroższy system identyfikacji pacjentów. Pozwala na szybką reakcję i natychmiastowe uzyskanie informacji o miejscu przebywania pacjenta oraz szczegółowe informacje bez potrzeby sięgania do kartotek. W połączeniu z technologią RFID (zwaną „radiowym kodem kreskowym”) daje możliwość umieszczenia znacznie większej ilości danych oraz pełny dostęp do nich przy pomocy czytników RFID. System opasek RFID składa się z nadajnika RFID zalanego wewnątrz niewymiennej opaski dla pacjenta. System ten zapewnia automatyczną prawidłową identyfikację pacjenta oraz przechowywanie/transfer danych za pomocą urządzeń do zapisu/odczytu RFID.
  

W ofercie Eticod znajdą Państwo wszystkie z powyższych rozwiązań. Zachęcamy do złożenia zapytania. Szczegóły w zakładce Kontakt.